Jehlice – základ pletení

Jehlice – základ pletení

Řekly byste si, že nejdůležitější na pletení je příze, to určitě ano, ale bez jehlic nebo háčků byste si neupletly vůbec nic. A neexistuje jen jeden druh jehlic, na každé pletení můžete použít jinou šířku, délku a také typ jehlic. Ponořte se s námi do tajů pořádného pletení.

Na Disney+ teď frčí seriál Jen vraždy v budově, jedna z hlavních hrdinek má ráda pletení a na ochranu s sebou vždycky nosí jehlici. Taková pletací jehlice může být lepší než nůž, takže my pletařky jsme vždycky v bezpečí. Ale žerty stranou. Pleteme kvůli tomu, abychom si odpočinuly, zbavily se stresu, na chvíli se zastavily a také dělaly něco kreativního. K tomu potřebujeme vhodné pletací jehlice. Jak správně vybrat?

 

Různé jehlice pro různé úkony

Nikdy si nekupujete jehlice jen tak, aniž byste věděly, co vlastně budete plést. První si musíte říct, jaký projekt upletete a podle toho teprve vybíráte přízi a jehlice. Většinou vám to v pletacím návodu rovnou poradí nebo najdete informace na pletací přízi, důležitá je šířka jehlic. Klasické rovné jehlice mají různou šířku od 3 až do 10 mm. Čím silnější jehlice, tím silnější příze. Takže úzké jehlice na lace nebo fingering a ty nejtlustší naopak na bulky nebo jumbo.

Pak tu máme speciální kruhové jehlice spojené plastovým nebo kovovým lankem. Název napovídá, že nám pomáhají plést do kruhu, tedy lemy, roláky, ponožky apod. Mají většinou dvě délky 60 nebo 80 cm. Když jsme u těch ponožek, najdete i sady ponožkových jehlic, které vám ulehčí pletení každé ponožky. Proto jestli chcete teplé pletené ponožky na zimu, určitě pátrejte po jehlicích na to určených. Jsou většinou užší, jen 2 až 6 mm. Tlustá oka na ponožkách nejsou žádoucí. A nakonec tu máme ještě pomocné pletací jehlice třeba na copánky.

Trochu vám zamotáme hlavu, protože jehlice se dělají z různých materiálů. Klasika jsou kovové jehlice, které mohou být trochu těžší a je s nimi spojeno klasické cvakání při pletení, které je pro někoho skoro terapeutické. Pokud vás to ale tak trochu rozčiluje, můžete sáhnout po variantě – dřevěných nebo bambusových jehlicích, které pletou naprosto tiše. Odlehčenější varianta je pak plast. Službu udělají všechny stejnou, je to spíše o vaší preferenci.

 

Jehlice v suchu a teple

V naší nabídce najdete hned několik významných značek, které se výrobou jehlic zabývají – Knit Pro, Addi a Chiaogoo. Mají velký výběr různých druhů, tlouštěk a tvarů. Samozřejmě i výměnné pletací jehlice, lanka nebo háčky pro milovnice háčkování. Pokud si nevíte rady, kupte rovnou připravené sady pletacích jehlic a máte tam všechno.

Když už si tedy uděláte zásobičku, protože jste se rozhodly, že potřebujete plést svetry, čepice, ponožky i dečky, měly byste si pořídit také pořádná pouzdra na jehlice. Přeci nechcete ty nebohé jehlice někde jen tak válet, jsou to vaše další ruce, tak o ně tak pečujte. Hlavně pak nebudete muset jehlice všude lovit, budete je mít pěkně poskládané a vždycky ve střehu.

Odeslat článek známému   Vytisknout